Vzhled

Smyslové orgány

27. července 2008 v 19:12 | Š.L.
Smyslové orgány u psa vždy zajímaly člověka, zejména čich, sluch a zrak.
Čich - čich je u psa bezesporu tím nejvíce vyvinutým smyslem a také nejvíce potřebným. (Všimněte si, jak se Váš pejsek každou chvilku začichá). Pes má asi dvě stě miliónů čichových buněk a člověk pouze čtyřicetinu, což znamená něco kolem pěti miliónů buněk. Pes má svůj čich neuvěřitelně vyvinutý a potřebuje jej ke všemu. Čichové buňky jsou rozmístěny po nosních skořepách a čelních dutinách. Díky neuvěřitelně velkému množství čichových buněk může pejsek vnímat milióny různých pachů a díky nim je schopen jednotlivé pachy rozlišit. Pro svůj dobře vyvinutý čich se používají psi v horách, při vyhledávání výbušnin a nejrůznějších drog.
Sluch - Za to, že má pejsek tak dobře vyvinutý sluch, můžeme poděkovat především velikosti a pohyblivosti ušního boltce. Díky tomu je pejsek schopen rozlišit několik druhů zvuků a jeho sluch je zvlášť citlivý na ultrazvuky.Proto se ve zverimexech prodávají píšťalky pro psy, založeny na bázi ultrazvuku, které psa přivolají, upozorní ho a při tom nedělají tak velký hluk jako píšťalky klasické. Aby pejsek výborně slyšel a neměl ouška nemocná, je zapotřebí psí uší vyčistit. Pokud se podíváme pouhým okem do psího ouška, nalezneme snadno přístupné místo končící záhybem. Uši čistíme po snadno přístupné místo, pokud bychom zajeli hlouběji, mohli bychom sluch psa poškodit. Při čištění se z ucha dostává hlavně ušní maz, který může být příčinou špatného sluchu.
Zrak - Pes má podle všech výzkumů zrak horší než má člověk. Sítnice neobsahuje tolik čípků jako sítnice člověka a proto není pes schopen rozeznávat tolik barev, a dosud se vedou spory, jestli pes vidí černobíle nebo může alespoň pár barev vnímat. Sítnice pejsek obsahuje zase naopak více tyčinek než sítnice u člověka tudíž pes vidí mnohem lépe v šeru. Jeho oči, které jsou usazené na boku hlavy, umožňují horší vnímání reliéfu, ale zvětšují zorné pole.

Srst

27. července 2008 v 19:12 | Š.L.
Srst pejsků můžeme rozlišit podle několika hledisek, podle barvy, délky, vlnitosti, hrubosti, někdy se udává zvláštní rozlišení podle ornamentů na srsti (barevné skvrny). Tyto znaky srsti se získávají geneticky a vyšlechtěním. S popisem srsti jsou velké problémy, protože jednotlivá plemena mají různé kombinace barev a znaků, ale ve směs je lze podle srsti rozlišit.
Zvláštní druh srsti mají tzv. naháči. Je to plemeno, které se vyznačuje tak krátkou srstí, že vypadá, jako když je pejsek úplně nahý, oděn jen v kůži.
Existuje nespočetné možností barev srsti - modrá (italský chrt), plavě žíhaná (boxer- ne však každý, někteří boxeři jsou zlatí a najdou se i boxeři albíni), grošák (kolie), plavá červená (irský setr), béžová (výmarský ohař), šedá (pudl), plavá a bílá na černém plášti (různá plemena bíglů).
V podstatě nelze jednotlivé druhy barev srsti vypsat. Je jich neuvěřitelné množství.
Zvláštním znakem u strakaté srsti je, že bývá většinou ještě zdobena různými ornamenty (gaskoňský honič).

Svalstvo

27. července 2008 v 19:09 | Š.L.
Svaly jsou různě velké a mají různě důležité funkce, tudíž je podle těchto kritérií můžeme rozdělit.
Žvýkací svaly - m.maseter a sval spánkový. Tyto svaly umožňují psovi vyvinout silné sevření čelistí a pomocí nich také žvýkat.
Ohybače šíje - m. brachiocephalius a m. sternocephalius. Tyto svaly se nachází na krku. Jsou velice mohutné a psovi umožňují (jak už z názvu vyplývá) ohýbat šíji.
Ohybače páteře - velké množství svalů, které se nacházejí v oblasti beder (bederní svaly) , krčních partií (sval trapézový) a hřbetu (široký sval zádový).
Ohybače beder- břišní svaly (sval přímý břišní, zevní a vnitřní šikmý, příčný a břišní sval). Tyto svaly jsou velmi široké, silné, ve tvaru pruhů. Tyto pruhy svalů jsou jakoby nasunuty na sebe.
Natahovače přední končetiny- nadhřebený a m. brachiocephalicus. Sval nadhřebený se nachází na krku psa a sval m. brachiocephalus se nachází za psíma ušima, směrem na bok.
Ohybače přední končetiny -široký sval zádový a trojhlavý sval pažní. Jak už názvy svalů napovídají, sval zádový se nachází na zádech pod svalem trapézovým a trojhlavý sval pažní se nachází na přední tlapce mezi svalem deltovým a svalem m. extensor carpi ulnaris.
Natahovače předloktí - dvojhlavý sval pažní.
Ohybače předloktí - trojhlavý a hluboký sval pažní.
Natahovače záprstní -svaly přední a laterální strany bérce. Přední svaly bérce jsou tři a nacházejí se na zadních nohách. Tyto svaly jsou mohutné a jejich konce se malinko překrývají.
Ohybače záprstí - ohybače záprstí obsahují přední a zadní svaly bérce, malé svaly, které vedou pod přední svaly bérce.
Ohybače stehna - jsou dva hýžďové svaly, poměrně malé. Jeden je ve tvaru laloku nad napínačem fascia lata, těsně sousedící se svalem bederním. Druhý hýžďový sval se nachází též mezi napínačem fascia lata a prvním hýžďovým svalem.
Ohybače běhu - Jsou to svaly, které jsou nejvíce napínány a využívány při běhu pejska. Sval se napíná i při chůzi, ne však tolik jako při větší námaze. Tímto svalem je čtyřhlavý sval stehenní nad kterým se nachází fascia lata.
Natahovač běhu - těmito svaly jsou svaly tak zvané ischiotibiální. Je jich poměrně velké množství, avšak nejdůležitější z nich je sval dvojhlavý sval stehenní a trojhlavý sval lýtkový. Tyto dva svaly spolu úzce sousedí a dohromady jsou jedním mohutným svalem, který se nachází nad předními svaly bérce.
Natahovače nártu a ohybače prstů - svaly přední strany bérce.
Ohybače nártu a natahovače prstů - svaly zadní strany bérce

Zuby

27. července 2008 v 19:09 | Š.L.
Psi, ostatně jako všechna jiná zvířata, mají chrup přizpůsobený ke svému potravnímu režimu.
Popis chrupu:Dospělý pes má celkem 42 zubů, štěně má celkem 28 zubů. Stejně jako všichni savci má i pes mléčné zuby. Zuby jsou různě opotřebovávány - záleží na potravě psa, rase psa a na péči o jeho chrup. Na každé polovině horní a dolní čelisti má uloženy tři řezáky, jeden špičák, čtyři třenové zuby a dvě stoličky v horní a dolní čelisti. Řezáky jsou malé a spolu se špičáky mají uchopovací funkci. Řezáky nazýváme klešťové, středové a krajové. Za špičáky jsou zuby třenové po nichž následují stoličky ( trháky). Trháky jsou pro psi jako nůžky a jsou nejdůležitějšími zuby u psů. Horní trháky a všechny stoličky mají tři rozbíhavé kořeny a proto jdou v případě potřeby velmi špatně vytáhnout. Když je morda zavřená, řezáky by měly stát proti sobě, horní by měli lehce překrývat dolní. Pokud má pes dolní čelist, která přesahuje před horní čelist, říkáme, že pejsek má předkus. Pokud je tomu naopak, má pes podkus.
Vývoj chrupu: Ve 21 dnu života se u štěňátek prořezají špičáky, ve 25-30 dni dojde k prořezání špičáků a třenových zubů, ve 4. měsíci dojde k výměně klešťových řezáků, ve 4. až 5. měsíci dojde k výměně středových a krajových řezáků, v 5. měsíci se vymění špičáky, v 6. měsíci dojde k výměně zubů třenových a prořezání stoliček a do sedmého měsíce života by měl být úplně uspořádán dospělý chrup. Od prvního do druhého roku by mělo dojít k usazení dolních klešťových řezáků, od druhého do třetího roku by mělo dojít k usazení dolních středových řezáků, od třetího do čtvrtého roku se usadí horní klešťové řezáky a do pátého roku by mělo dojít k usazení horních středových řezáků. Tímto je definitivně ukončen vývoj stálého chrupu u psa.
Péče o chrup: Je možné a u některých plemen je to přímo nutné, pejskům zuby čistit. Vše záleží na stravě a plemene psa. Zuby pejska se čistí v podstatě jako zuby člověka (stejná technika), můžete pejskovi zuby čistit klasickým kartáčkem na zuby a nebo pokud máte malé plemeno a klasický kartáček pro lidi by pro Vašeho mazlíčka byl velký, použijte k čištění kartáček, který požívají lidé, kteří mají fixní rovnátka. Je to kartáček s normální rukojetí, ale s jinou hlavičkou na čištění (malou, kulatou), který zakoupíte v každé lékárně. Pokud se rozhodnete Vašemu mazlíčkovi zoubky čistit, zajděte do zverimexu a zakupte pastu na čištění zubů zvířátek. Prodavači Vám jistě ochotně pomohou.

Uši

27. července 2008 v 19:09 | Š.L.
Dokážete si představit pejska bez uší? Asi jen těžko. Uši jsou skutečnou ozdobou, která dotváří ten krásný vzhled u psa. Uši se dají rozdělit podle tvaru, velikosti a postavení. Samozřejmě toto všechno musí anatomicky odpovídat ušnímu boltci.
Rozlišujeme tedy několik druhů psích oušek - malé klopené (foxteriér), vysoko nasazené trojúhelníkové (bernský salašnický), trojúhelníkové špičaté a směřující dopředu (německý ovčák), jemné uši sklopené dozadu ve tvaru růžového lístku (španělský galgo), velké, nízko nasazené a převislé (kokršpaněl), dlouhé, jemné, visící uši (baset).
U některých psů se uši kupírují - v ČR je kupírování zakázáno. Dost často lidé zaměňují přirozeně vzpřímené ucho s uchem po kupírování (otektomie).
Více či méně klopené ucho vzniklo pod vlivem domestikace.Rozlišujeme tip klopený (foxteriér), poloklopený (německý ovčák), převislý (italský ohař).
Ještě můžeme rozlišit uši podle postavení - jestli ucho stojí pod úrovní nebo na úrovní oka, a podle napětí chrupavky u kořene boltce.
U psů platí všeobecně, že od jednoho roku života jsou kvality a vady ucha trvalé. Psí ouška je zapotřebí čistit. Čistí se klasickým šťouchátkem (vatovou tyčinkou) pro lidi, avšak nemůžete s ním zajet moc hluboko, abyste nepoškodili sluch psa.
 
 

Reklama