Výživa

Krmení psa

27. července 2008 v 19:34 | Š.L.
Základní poměr krmné směsi u štěňat je 2 díly masa a 1 díl přílohy. U dospělého psa je tento poměr obrácený. Strava musí být vlažná, ne horká ani studená. Potřebujeme-li ochutit např. kaši nebo jogurt, použijeme hroznový cukr (glukopur) nebo med. Běžný cukr není vhodný, je pro štěňata hůře stravitelný.
Během celého růstového období je vhodné podávat pejskům jako doplněk mléčné výrobky - tvaroh, smetanové výrobky, sýry, jogurty a žloutek jako pamlsek. Poraďte se však s veterinářem, v případě, že krmíte granulemi, jaké množství mléčných výrobků je pro vašeho psa optimální, abyste se vyhnuli potížím z nadměrného podání vápníku, který už by měl být v granulované stravě pro štěňata obsažen v dostatečném množství.
Pokud podáváte granule pro štěňata po odstavu, doporučuje se zezačátku je podávat přelité masovým vývarem. Řiďte se dávkováním uvedeným na obalu. Nedávejte najednou jogurty, sýry a tvaroh. Vyberte vždy pouze jeden produkt. Žloutek podávejte jednou týdně, případně jej můžete přidat do dávky vařeného krmení, ne do granulí. Ovoce zařaďte do jídelníčku psa tak, aby ho trávil samostatně, nejméně 2 hodiny před nebo po podávání jiné stravy, nepodávejte ho s jinou potravou, aby v útrobách psa nekvasilo a nehnilo.
Doporučuje se také strouhaná mrkev - působí dobře na peristaltiku střev a ovoce. Jednotlivé dávky nemají mít řídkou kašovitou konzistenci, ale podobu husté polévky s kousky masa, těstovin, zeleniny. U rostoucích štěňat zejména velkých plemen se doporučuje i přidávání kloubních přípravků, jako např. Alavis.
Pro správnou funkci trávicího ústrojí je nutné zařadit do jídelníčku i pevné části potravy, je důležité psovi podávat i flaksy a kližky. Krmte pokud možno ve stejnou dobu a na stejném místě. Nesnědené zbytky potravy ihned odkliďte, aby si pes zvykl, že jídlo je podáváno jen ve stanovený čas a nezačal si vybírat.
Pes musí mít vždy přístup k vodě. Pes na granulované stravě má spotřebu vody vyšší, pití vody nikterak u psa neomezujte. Každou změnu diety provádíme pozvolna. Náhlé přechody na jiný druh krmení způsobují trávicí problémy. Po krmení necháme psa alespoň dvě hodiny v klidu. U rozrušeného psa krmení odložte na dobu, kdy se uklidní.

Potraviny, kterým byste se měli při krmení psa vyhýbat:
Sladké pečivo z hladké bílé mouky, cibule, zelí, kapusta, česnek, lomivé kosti, cukrovinky s obsahem cukru, hlavně čokoláda a čokoládové výrobky, které jsou přímo pro psa toxické, potraviny slané (uzeniny) a kořeněné pálivým kořením, slezina (způsobuje průjem) a potraviny slazené umělým sladidlem (v zahraničí byla popsána úmrtí v souvislosti s požitím výrobků s umělým sladidlem xylitol).

Jak často krmíme štěně:
4 - 8 týdnů 5 - 6 x denně
8 - 16 týdnů 4 - 5 x denně
4 - 6 měsíců 3 - 4 x denně
6 - 12 měsíců 2 - 3 x denně
od jednoho roku 1 - 2 x denně
Krmnou dávku dospělého psa sestavujte podle typu zátěže psa. Jinak je třeba krmit i březí a kojící feny. Pokud krmíte granulemi, vezměte v úvahu tyto zásady: Nestřídejte granule a tradiční stravu. Nepřidávejte nikdy ani granule do normální stravy. Ke granulím by se neměly přidávat ani vitamínové a minerální přípravky, pouze po dohodě s veterinářem. Předávkováním můžete psovi způsobit vážné zdravotní komplikace.
Doporučeno je pouze podávání kloubních přípravků, které granule neobsahují. Pokud možno granule neměňte a pokud už tak činíte, převádějte ho na jiný typ pozvolna a postupně. Množství denní krmné dávky určuje hlavně výrobce na originálním balení. Rovněž se řiďte kondicí psa a podle ní tyto dávky upravujte.
V současné době se řada majitelů psů opět vrací ke tradiční masové stravě, někteří proto, že granulovanou stravu ani od nejlepších výrobců jejich pes prostě není schopen strávit, případně má jiné zdravotní problémy, ale hodně lidí si je také dobře vědomo, že na tradiční masité stravě jejich pejsek nejen nejlépe prospívá, ale také si nejvíce pochutná. Oblíbená a levná je zejména masová směs Vetamix nebo Falco.
Jestli se rozhodnete svému psu vařit, najdete jistě i další prodejce levného masa ve svém okolí. Ideální je k vařené stravě přidávat kompletní vitamínový a minerální přípravek, kterých je na našem trhu spousta (např. mohu doporučit Canvit Multi pro dospělé psy, Canvit AK pro mladé psy v růstu, stresu, zátěži a rekonvalescenci, Canvit Senior pro psy staré, dále Roboran H a další.
Někteří chovatelé preferují krmit masem syrovým pro jeho vyšší výživnou hodnotu, pak je třeba maso hluboce zmrazit, aby se zničily zárodky parazitů, kteří se v něm mohou vyskytovat. Maso by mělo být čerstvé, nezapáchající, takové maso zmrazte na teplotu -21 °C po dobu 3 neděl a po rozmrazení nenechte maso při pokojové teplotě dlouho tak, aby se na něm pomnožily choroboplodné zárodky, nejrychleji se tak děje u masa drůbežího.
U starších psů a psů s choulostivým trávením se doporučuje podávat krmivo rozdělené zpravidla do 2-3 denních dávek, aby žaludek nebyl drážděn žaludečními šťávami vyráběnými "naprázdno". Krmivo by mělo být kvalitní a dobře stravitelné, protože starší pes už má většinou opotřebované zuby a zhoršené funkce trávicích orgánů. Zohledněte také stav jeho zubů a dásní při výběru potravy a její konzistence.
Krmivo pro starší psy by mělo obsahovat méně bílkovin a mělo by mít nižší energetickou hodnotu než dříve, mělo by mít dostatek vápníku a fosforu a vitamínů a ostatních stopových prvků, protože starší pes už nedokáže tak dobře využít zdroje z potravy jako dříve a také nezapomeňte na vlákninu pro dobré trávení. Vyhněte se podávání kostí a výrobků z bílé mouky.
U granulované i přírodní stravy byste vždy měli staršímu zvířeti přidávat ke krmení želatinové přípravky na obnovu kloubních chrupavek, abyste oddálili problémy s klouby. Na trhu je těchto přípravků celá řada a váš veterinář vám jistě poradí ten správný pro vašeho psa.

Množství a kvalita stravy

27. července 2008 v 19:33 | Š.L.
Stejně jako lidé potřebuje i pes pravidelný přísun kvalitní potravy a dostatek vody.
Pokud je pejsek zvyklý na jeden druh jídla, například granule či konzervy, a vy se rozhodnete mu jeho jídelníček obměnit, mohou se u některých psů projevit zažívací problémy doprovázené průjmem či zvracením, a to již ve velmi krátké době po krmení (zhruba do 36 hodin).
Pes potřebuje správné množství výživných látek, tj. glycidů, lipidů a bílkovin, dále
minerální látky a vitamíny a v neposlední řadě i vlákninu. Mějte neustále na paměti, že pokud budete svému psovi dodávat výživnou potravu, bude mít velké množství energie a potřebuje hodně pohybu. Jako u člověka počítáme u psů energii v kcal (metabolizovatelná energetická kilokalorie). Pokud chcete, aby byl Váš pes dobře živený, musí denní příjem energie odpovídat jejímu výdeji.
Podle váhy potřebují pejsci zhruba následující množství energie:
2070 kcal pro 40 kg, 1875 kcal pro 35 kg, 1675 kcal pro 30 kg, 1470 kcal pro 25 kg, 1250 kcal pro 20 kg, 1010 kcal pro15 kg, 750 kcal pro 10 kg, 450 kcal pro 5 kg, 230 kcal pro 2 kg.
Může se samozřejmě stát, že Vašemu psovi nebudou tyto předepsané dávky stačit, pokud má dost pohybu, nevadí, když mu trochu přilepšíte. Pozor ale na opačný případ, nadměrný příjem potravy bez dostatečného pohybu, který by vedl k obezitě.
Pro každého psa je velice důležitý přísun minerálů. Každý pes by měl dostávat se stravou hlavně tyto minerály:
Vápník - který je důležitý při stavbě kostry, sílení kostí a pro předávání nervových vzruchů.
Hořčík - důležitý též při stavbě kostry, pro nervový systém a hlavně energetický metabolismus.
Fosfor - též důležitý pro stavbu kostry, buněčných membrán a stejně jako hořčík pro energetický metabolismus.
Mangan - důležitý pro enzymatickou aktivaci a tvorbu všech typů chrupavek.
Sodík, draslík - ovlivňují buněčnou rovnováhu, hospodaření s vodou a energetický metabolismus.
Železo - stejně jako u lidí a u všechny jiných živočichů podporuje železo tvorbu červených krvinek, buněčné dýchání a enzymy.
Zinek - podporuje regeneraci kůže a správnou funkci reprodukčních orgánů.
Kobalt - podporuje tvorbu hemoglobinu a rozmnožování červených krvinek.
Jód - syntetizuje hormony štítné žlázy.
Dostatek všech důležitých minerálních látek v potravě je nezastupitelný, snížené množství minerálů se může projevit např. nadměrnou lámavostí kostí a jinými nemocemi opěrného a pohybového aparátu.
Váš pejsek by měl mít samozřejmě také potravu bohatou na vitamíny, ale i u nich pozor, nejen nedostatek, ale u mnohých i nadbytek může způsobit vážné dlouhodobé zdravotní komplikace.
Pro psa je nezbytných třináct vitamínů. Pokud nekupujete přímo potravu určenou pro psy, kde jsou tyto vitaminy obsaženy, je dobré mu vitaminové doplňky přidávat do krmení.
Stejně jako minerální látky, mají i vitaminy v těle svojí nezastupitelnou funkci.
Vitamin C - spolu s dalšími antioxidanty (vitamin E, selen aj.) zajišťuje vývin zdravého imunitního systému. Povzbuzuje růst a vývoj, udržuje šlachy, klouby, zuby a dásně zdravé. Psi si v těle sami vyrábějí vitamín C, ale pokud to mají rádi, působí občas ovoce podané v přiměřeném množství příznivě. Také zelenina je dobrým zdrojem tohoto vitamínu.
Vitamin A - obsahují jej játra, vejce a olej z rybích jater (tyto pochoutky lidé několikrát svým domácím mazlíčkům nedopřejí, neboť se štítí třeba i jen na játra sáhnout). Vitamin A pomáhá psovi růst, udržuje dobrý stav kůže, zraku a zubů a hlavně podporuje odolnost vůči nemocem.
Vitamin D - Vitamin D obsahují potraviny jako jsou vejce a též olej z rybích jater a vitamin D dodává sluneční záření (UV).Vitamin D pomáhá Vašemu pejskovi při správné funkci metabolismu cukrů, podílí se na správném růstu a mineralizaci kostí a zubů.
Vitamin E - Vitamin E má anitoxidační účinky a pomáhá v prevenci svalových poruch, má kladný vliv na rozmnožování, podporuje srdeční činnost a zpracování mastných kyselin. Vitamin E je jedním z hlavních a nejdostupnějších vitamínů, neboť jej obsahují potraviny jako je mléko, obilné klíčky či vejce.
Vitamin K - Je nezbytný pro tvorbu proteinu protrombin a dalších faktroů podílejících se na srážení krve. Navíc vitamín K má významnou roli při metabolismu kostí, pojivové tkáně a také pro správnou funkci ledvin. Ve všech těchto případech se vitamín K podílí na vestavbě a při použití vápníku a spolupůsobení vápníku a vitamínu D. Zdrojem tohoto vitamínu pro psy mohou být ryby, játra a obilniny.
Vitamin B1 - Říká se mu také jinak thiamin, jeho dostatek zajišťuje u psů správnou nervovou funkci a obsahují ho potraviny jako je droždí, obilniny a vločky.
Vitamin B2 - Riboflavin je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tukůa aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Jako součást enzymů v dýchacím řetězci je nezbytný pro základní buněčný metabolismus. Zdrojem Vitaminu B2 jsou obilniny, mléko a droždí, ledvinky.
Vitamin B4 - neboli kyselina listová. Pomáhá v těle rozkládat tuky a bílkoviny, pomáhá při syntéze hemoglobinu. Jeho nejpřednější funkce je ochrana jater.Hlavním zdrojem kyseliny listové je droždí a nalézt ji můžeme i v játrech.
Vitamin B5 - neboli Kyselina pantotenová, je součástí mnoha enzymů, podporuje celistvost kůže a dostupný je v játrech, rybách, nejrůznějších mléčných výrobcích a rýži.
Vitamin B6 - Vitamin B6 je nezbytný pro zpracování a tvorbu bílkovin. Významnou roli hraje také v krvetvorbě při tvorbě hemu, molekuly, která přenáší kyslík. Ovlivňuje funkce nervového systému. Dále má vliv na kvalitu kůže, zúčastňuje se také metabolismu cukrů. Zdrojem vitaminu B6 jsou ryby, obilniny, droždí.
Vitamin PP - Tento vitamin má v těle obdobnou funkci jako vitamin B5, je přítomen v rybách, obilninách, droždí, stejně jako B6.
Vitamin B12 - Tento vitamin má stejnou funkci jako kyselina listová, obsahují ho potraviny jako ryby a různé mléčné výrobky.
Vitamin H - Slouží k látkové výměně tuků a bílkovin. Účastní se při tvorbě mastných kyselin, které jsou součástí stěny každé buňky.Vitamin H je více znám pod názvem biotin. Zdrojem tohoto vitaminu jsou droždí, vejce, mléčné výrobky.
Pokud nemáte k dispozici psí krmení bohaté na minerály a vitamíny, doporučuji smíchat kupovanou stravu se stravou doma připravovanou. Například do masové konzervy či masových kapsiček přimíchat obilné vločky, těstoviny, rýži či brambory. To ostatně doporučuji obecně pro zpestření psího jídelníčku.
Zcela zapovězenou potravinou pro pejsky je přepálený olej. Pokud psovi podáváte maso, nikdy ho nepečte na tuku, měl by dostávat maso, které je buďto syrové, nebo jen uvařené, stejně tak jsou nevhodná jiná smažená jídla, jako např. smažená vejce apod.
Proteiny obsahuje maso, mléko a sýr.
Pokud je potřeba do jídelníčku přidávat tuk, volíme kvalitní rostlinné oleje nebo sádlo.
Sacharidy obsahují výborně uvařené obilniny.
Vlákninu můžeme najít hlavně v čerstvé, strouhané, zelenině (ale i vařené) a ve vločkách.
Rozhodně nekrmte pejska zbytky jídel z Vašeho stolu, nezajistí mu vyváženou stravu a mohou obsahovat spoustu součástí, které nejsou pro psa vůbec vhodné.
Při správné výchově by mělo být zvykem, že pes nedostane najíst, dokud nedojíte. Také se nenechte zviklat smutnými psími pohledy, které na Vás vrhá, aby vyloudil nějakou tu nezdravou laskominu.
Při vybírání průmyslově vyráběného krmiva je důležité si přečíst, co tyto výrobky obsahují a nesoustředit se jen na vitaminy a minerální látky, ale i na hodnoty výživové.
V obchodech máte možnost zakoupit dva druhy hotových výrobků. Výrobky sušené a výrobky vlhké. Každý z těchto dvou výrobků má své výhody i své nevýhody.
Sušenými výrobky jsou nejrůznější granule a jejich výhodou je to, že se po otevření, pokud je dobře skladujete, jen velmi stěží zkazí. Na váhovou jednotku jsou výživnější a jsou o hodně levnější než výrobky, které jsou bohaté na vodu.
Váš pes, pokud mu podáte granule, musí dostat také hodně vody.
Hotové vlhké výrobky mají všeobecně jednu velkou výhodu - jsou velmi chutné a Váš pejsek Vám za masovou konzervu bude neuvěřitelně vděčný. Do masových konzerv, se přidávají přísady, které jsou velmi jednoduché pro strávení Vaším psem, což je jedna z mnoha dalších nesporných výhod. Dalšími výhodami je, že tento typ stravy má velmi snadné skladování a jsou uchovávány v trvanlivých baleních. Největší nevýhodou této stravy je, že pokud se otevře a rychle nespotřebuje, velmi rychle se zkazí.
Štěňátkům a starým psům doporučuji dávat výživnější potravu než psovi, který je v nejlepších letech, což je kolem třetího až čtvrtého roku života. Jinak se musí krmit psi, kteří jsou vychováváni pro pomocné účely jako jsou psi záchranářští, kteří potřebují dostávat potravu, která jim dodává sílu a zdatnost. Jinak se také musí krmit fena, která kojí či je březí. Měla by dostávat potravy tolik, aby byla schopná vyživovat svá štěňátka a měla by dostávat potravu, která jí zajistí dostatek mléka pro kojení.
Pokud byl Váš pes odmalička zvyklý na jeden druh výživy, neodporučuji výživu ve vyšším věku měnit. Díky změně stravy by Váš pes mohl být mrzutý a mohly by ho trápit zažívací potíže, což je pro staršího psa obzvlášť nepříjemné.

Výživa štěňat malých plemen

27. července 2008 v 19:32 | Š.L.
Od narození až zhruba do 24 měsíce je štěně ve fázi růstu. Toto období je mimořádně náročné na výživu. Trávicí systém je mnohem zranitelnější a menší oproti trávicímu systému dospělého psa. Než se z něj stane dospělý jedinec, několikanásobně znásobí svoji porodní hmotnost.
Do 6 měsíce je pro náročný růst potřeba zajistit speciální stravu. Energie, kterou v tomto období vydá, až dvojnásobně přesahuje nároky dospělého psa. V organismu dojde k mnoha změnám - růst, výměna zubů… Proto by štěně mělo dostávat kvalitní stravu, aby nebyl jeho vývoj ohrožen a aby mu zbylo ještě dost energie na hraní a průzkum okolí. Existuje mnoho druhů granulí, na kterých si můžeme dobře povšimnout, že velikost těchto granulí je několikanásobně menší než granule třeba pro velké psy. Nutno podotknout, že pro štěňata malých plemen je velmi důležité, aby granule, které dostávají, obsahovaly velké množství živin a energie.
Pro štěňata malých plemen je specifické to, že mají malou tlamu, malý žaludek a tudíž je nutné jim podávat jen pro ně přijatelné krmení. Tělesně se vyvíjejí velmi rychle a nárůst hmotnosti je také velmi rychlý. Je potřeba proto dbát, aby nebyla překrmována a štěňata netrpěla nadváhou.
Dobré je granule zezačátku máčet, aby je štěně snadněji snědlo. Má totiž velmi jemné malé zoubky a tvrdé granule mohou způsobit vylomení zubů s následným poraněním dásní zvláště ještě předtím, než se mu mléčné zuby vymění za trvalé. Denní dávku jim rozdělte do čtyř i pěti dávek. Štěně musí v hojné míře přijímat živiny i energii a to po celý den, aby na vše mělo dostatek sil. S věkem dávky postupně snižujte.

Lecitin - nejen součást čokolády

27. července 2008 v 19:31 | Š.L.
Z VÝZKUMNÝCH CENTER PROVIMI:
Rešerše
Lecitin se řadí do skupiny tuků zvaných fosfolipidy, je složen zejména z cholinu, inositolu a fosfátu (zbytku kyseliny fosforečné). Je součástí buněčných membrán všech tělesných buněk, právě dostatečné množství lecitinu zabezpečuje optimální propustnost buněčných stěn. Přírodním zdrojem lecitinu jsou nerafinované rostlinné oleje lisované za studena, ořechy, semena, sójové boby, čočka, melasa a žloutky.
Inositol (Vitamín I, Vitamín BH, Vitamín B7, B8)
Biologicky aktivní isomer 1,2,3,4,5,6-hexahydroxy-cyklohexanu, přesnějším názvem myo-inositol, dříve též mesoinositol. Jeho biosyntéza vychází z glukózy, vyskytuje se nefosforylovaný a ve formě mono- i bisfosforečných esterů ve fosfolipidech a fosfoproteinech. Tělo si ho v menších množstvích může samo produkovat pomocí střevních bakterií. Nalézá se v buněčných membránách v mozku, srdci, svalech, reprodukčních orgánech a v kostech. Inositol trisfosfát působí jako "druhý posel" (allosterický aktivátor nebo inhibitor intracelulárních enzymů) - způsobuje zejména vyplavování vápenatých iontů z endoplazmatického retikula. Funguje také jako transportér v buněčném metabolismu mastných kyselin a cholesterolu (fosfátová forma) a je také součástí enzymů. Má antioxidační účinek - napomáhá odstraňování volných, hlavně hydroxylových, radikálů. Rozpouští cholesterol v krvi - při karenci inositolu cirkuluje cholesterol v krvi nerozpuštěný a jeho koncentrace se může nebezpečně zvyšovat, protože není přijat buňkami. Je důležitou složkou buněčného cytoskeletu.
Zvířata krmená stravou chudou na inositol vykázala vážné poruchy, např. zvýšené ukládání tuku v játrech, střevní potíže a nervová poškození, podobná jako u cukrovky.
Cholin (Vitamín B4, Vitamín Bp, Vitamín J)
Kvartérní aminová báze rostlinného i živočišného původu, ve formě esteru s kyselinou fosfatidovou (fosfatidylcholin, lecithin) nebo ve formě sfingomyelinů složka biomembrán.
Příbuzný inositolu, v těle se může syntetizovat z methioninu za přítomnosti vitamínu B12 a kyseliny listové. Je nezbytný v metabolizmu tuků a cholesterolu, je zdrojem metylových skupin a prekurzorem pro syntézu sfingomyelinů. Cholin je složkou fosfolipidů a prekurzorem acetylcholinu (ester s kyselinou octovou) a tím je nezbytný pro vedení nervových vzruchů a funkci mozku. Nedostatky v jeho příjmu či metabolismu tak vyvolávají poruchy paměti a učení. Dále spolu s betainem a metioninem pomáhá při přepravě tuků do buněk.
Jeho nedostatek se také projevuje tukovou dystrofií a posléze cirhózou jater a poruchami růstu.
Využití
Společnost Provimi Pet Food CZ je součástí nadnárodního holdingu Provimi se sídlem v Rotterdamu, který je svým objemem produkce největším světovým výrobcem krmiv. Takový objem výroby musí být zaštítěn kvalitním výzkumným centrem, holding Provimi jich má hned několik - pro psy a kočky např. v Brazílii (Nutron) a Indii (Vetcare), sdružené pod vedením Provimi Research Center v Bruselu.
Významnou pomocí při zkoušení krmiv a vývoji novinek je síť NIR analyzačních přístrojů, které jsou využívány v každém výrobním závodě a výzkumném centru Provimi holdingu. NIR přístroj je založen na metodě spektroskopie využívající záření vlnových délek v blízké infračervené oblasti (800 - 2500 nm) a v našem případě poskytuje údaje o složení vstupních surovin a hlavně i výstupních produktů a to v několika málo minutách v porovnání s časově náročnou analýzou chemickou.
Z rozsáhlých výzkumů Provimi Research Center pramení podklady, na jejichž základě všechna krmiva Brasa Top Condition pro mladá zvířata obsahují lecitin jako osvědčený zdroj inositolu a cholinu a to v množství 350mg/kg, které naprosto odpovídá denní potřebě jedince každého plemene, ať už se jedná o štěně malého či středního plemene, pro která je určeno krmivo Brasa Top Condition Baby, stejně jako pro štěně velkého nebo obřího plemene, pro která vyrábíme krmivo Brasa Top Condition Maxi Baby. Obsah lecitinu je stejně důležitý i pro koťata, kterým nabízíme krmivo Brasa Top Condition Kitten. A vzhledem k tomu, že lecitin a jeho složky se významně podílejí na metabolismu tuků, osvědčil se přídavek i v krmivu pro aktivní psy - Brasa Top Condition High Performance.
Závěr
V dlouhodobých testech prováděných výzkumnými středisky holdingu Provimi se přídavek lecitinu, jako zdroje inositolu a cholinu, do krmiv pro psy a kočky osvědčil. Společnost Provimi Pet Food CZ vám nyní tuto důležitou doplňkovou látku - a mnoho dalších - nabízí ve svých krmivech Brasa ve světové kvalitě, avšak za české ceny.

Pamlsky pro psy

27. července 2008 v 19:30 | Š.L.
Pamlsků pro psy máme na trhu velké množství stejně tak jako krmiv. Než si ale pamlsky rozdělíme, musíme si říci kdy je psovi podáváme:

Pamlsky slouží psům především jako odměna. Odměna za dobře vykonaný cvik, či za to, že výchova psa směřuje tam, kde chceme - např. pes se naučil nežrat to, co mu cizí lidé nabízejí.
Pamlsky, jako odměnu, podáváme psovi po dobře vykonaném cviku, a to nejlépe do 5 vteřin. Lovení odměny v kapse a následné podání po dlouhé době, kdy na ni pes čeká, už nemá ten význam, jako když ho pes dostane okamžitě. Pokud ale podáváme psovi pamlsek jen tak, kdykoli během dne, protože obsahuje živiny které pes potřebuje, pak už nemluvíme o pamlsku, nýbrž o doplňku stravy. Tady pozor! Nesmíme tyto dva pojmy zaměňovat či slučovat! Pes nesmí dostat jako odměnu za dobře vykonaný cvik "doplněk stravy," který předtím dostal jen proto, že to obsahuje důležité vitamíny! V takovém případě by došlo buď k tomu, že pes dostává výhradně tyto pochoutky a pak by je už nechtěl, byť za nejlépe vykonaný cvik jaký kdy udělal, protože by byl přesycen touto potravou, vadilo by mu dostávat pořád to stejné. Nebo by vám cvik neudělal jen proto, že ví, že může tuto pochoutku dostat jen tak, řekněme "za nic" a proč by se namáhal něco dělat když to může dostat zadarmo?

Mít pamlsky v kapse?
Samozřejmě si můžete pamlsky strčit do kapsy, nebo do igelitového sáčku a ten pak do kapsy či do batohu strčit. Ale tohle není efektivní. Pamlsky se ze sáčků špatně vytahují, zvláště ve větru. A mít je jen tak v kapse, tak máte za chvíli kapsu ulepenou, pokud máte nějaký mastnější pamlsek. Ale co s tím?

Na trhnu nalezneme pytlíky na pamlsky. Jsou různých velikostí. Koupíte je za pár korun, ty kvalitní i za 1000 Kč. Jsou uzavíratelné a dají se připnout k opasku pomocí karabiny nebo průvlaků.

Pokud máte hodně pamlsků a nechcete je skladovat doma tak, aby se do nich pes dostal, nebo je nemáte kam dát, dají se na trhu koupit dózy na pamlsky. Jejich objem je různý, a cenová dostupnost také dobrá. Pohybují se v cenovém rozmezí asi od 150 Kč do 300 Kč. Záleží však na velikosti a výrobci. Bývají keramické nebo plechové, s různými motivy.

Jaké pamlsky existují?
Obrovská škála pamlsků nám umožňuje vybrat pro našeho psa ten vhodný. Pro malého pamlsky menší, pro většího větší. Pro starého psa měkké, pro psy s dobrými zuby tvrdší.

Z čeho se vyrábějí?
Výroba pamlsků je někdy více, někdy méně složitá. Pamlsků je široká škála a je tedy jasné, že každý obsahuje něco jiného. Ať už jde o sušené uši, či o kosti z buvolí kůže, pamlsky vitamínové, čokoládové, různé keksy, pamlsky na čištění zubů.. Složení každého pamlsku by mělo být podrobně rozepsáno na obalu, tam by také mělo být napsáno, pro jakého psa, případně k čemu, se hodí.


Základní rozdělení:

Pamlsky si můžeme rozdělit na buvolí kosti, čokolády, barevné pamlsky, měkké, sušené, na čištění zubů a dietní.

Buvolí kosti:
Jde o kosti, tyčinky, botičky, uzly a koule ze sušené buvolí kůže. Jsou vhodné na žvýkání. Psům tyto pamlsky velmi chutnají. Některé bývají bělejší, ty obsahují kalcium, které posiluje psovi zuby.

Čokolády:
Normální čokoláda je pro psy velice nebezpečná, neboť obsahuje příměsi, které psa ohrožují na životě, pokud jí sežere moc, může i umřít.
Čokolády pro psy jsou pro psy nezávadné, často mívají až neuvěřitelné příchutě.
Tabulka čokolády, obvykle o hmotnosti 30g, má klasické čtverečky. Bývají v příchutích bílé čokolády, mléčné čokolády, hovězí, jehněčí a lososová.
Na trhu najdeme také čokoládu ve tvaru kosti o velikosti 5 cm, v různých barvách a chuťových variacích - čokoládová, hovězí, jahodová, vanilková a mléčná.
Pokud ale hledáte něco menšího, než jsou 5cm kosti, a nechcete čokoládu lámat, nabízí se vitaminové dropsy. Balení jsou v rozmezí hmotností 75g - 200g. Vybrat si můžete mezi šunkovými, čokoládovými, mléčnými a jogurtovými.

Barevné pamlsky:
Na trhnu nalezneme lisované barevné žvýkací pamlsky. Jsou vyrobené z rozdrcené syrové kůže a škrobu. Obsahují hodně vápníku.
Můžeme si vybrat z tyčinek, dudlíků, kostí různých velikostí. Najdeme zde také pamlsky v podobě párku v rohlíku či ražniči.
Měkké:
Tyto pamlsky jsou vhodné pro všechny psy, pro psy jsou "voňavější" než ty tvrdé. Vhodné pro štěňata i seniory. Na některých bývá speciálně napsáno určení pro štěňata či seniory. Patří sem různé masové plátky a tyčinky, kostičky… Příchutě také bývají velmi rozmanité.
Sušené:
Sušené pamlsky jsou pro psa doslova pochoutkou. Nejenže krásně voní, ale skvěle také chutnají. Dá se říci, že sušené pochoutky jsou pro psy nejpřitažlivější a jednoznačně vedou v žebříčku pamlsků.
Pro psa si můžeme vybrat od sušených uší - králičích, hovězích, vepřových, po sušené plíce, dršťky, střívka, ryby, játra, krůtí krky, vepřové maso, vepřové nohy, vepřové a hovězí ocasy, šlachy a různé další vnitřnosti a části zvířat.
Některé také mohou být navíc uzené.
Sušené pamlsky pro psy by se měly skladovat v chladu.

Čištění zubů:
Pamlsky na čištění zubů obsahují speciální látky, které pomáhají čistit zuby a odstraňují zubní plak. Uvolňují se při žvýkání těchto pamlsků. Obvykle mívají v názvu denta.
Existují také kosti s různými příchutěmi, např. vanilková, které odstraňují zubní kámen a zápach z tlamy.

Dietní:
Pokud má váš pejsek dietu, nemusíte jej omezovat pouze na dietní žrádlo. Existují velmi chutné dietní pamlsky, které neohrozí dietní režim vašeho psa. Bývají označované jako Light. Vyrábí je Purina ( Pro Plan Biscuits Light) a také Candie´s. Pokud chcete něco na čištění zubů, doporučuji kostičky značky Trixie - Denta fun Veggies.


Pamlsky z domácnosti
Došly vám pamlsky pro psy? Nechtějí se vám kupovat?
Jako pamlsky můžete použít piškoty (menším psům rozlámeme na kousky), kostičky sýra či nějakého salámu. Na salámy pozor, bývají hodně solené a obsahují koření. Našim psům nejvíce chutná "točený salám." Dostávají jej jen výjimečně, ale má to žádoucí efekt. Salámy jsou přece jen pro psy velmi voňavé. Kostičky salámu nebo sýra by ale měly být ve velikosti nehtu malíčku, aby se jimi pes nepřesytil. Doporučuje se odměňovat těmito pamlsky jen občas. Piškoty můžou psi dostávat téměř neustále.Dobývat svůj oblíbený pamlsek? Proč ne!
Slyšeli jste už o míči na pamlsky? Je to skvělá hračka pro psa! Stačí dát dovnitř nějaké suché pamlsky a pejsek má o zábavu postaráno. Tím jak se balónek kutálí, pamlsky vypadávají.

Kdo je odpovědný za epidemii obezity u domácích mazlíčků?

27. července 2008 v 19:29 | Š.L.
Více než sto veterinárních lékařů, prezidentů asociací chovatelů a ochránců zvířat, univerzitních profesorů a novinářů z celé Evropy se sjelo do Londýna, aby se 28. února 2008 zúčastnili první Evropské konference o řízení hmotnosti (European Weight Management Conference), kterou připravila a jejíhož vedení se zhostila společnost Hill's Pet Nutrition. Odborníci v oblasti péče o zdraví zvířat a jejich blaho diskutovali z různých úhlů o zvířecí obezitě s cílem zamezit nárůstu tohoto závažného problému a přimět majitele zvířat, aby snižování hmotnosti svých psů a koček brali vážně.

Mark Evans (hlavní veterinární poradce Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat - RSPCA), který má více než 20 let zkušeností v tomto oboru, zahájil konferenci a jasně sdělil, jak významné téma bude projednáváno. Údaje dokazují, že v současnosti až 50 % všech domácích mazlíčků v Evropě trpí nadváhou a tento stupňující se nárůst zvířecí obezity je odrazem nárůstu obezity u lidí. Výzkumy dokazují, že existuje silná korelace mezi nadváhou u zvířat a nadváhou jejich majitelů. Podle Susan Rogersové (specialistky na mezinárodní průzkum trhu) lidé s nadváhou obvykle nedokážou přesně odhadnout svoji vlastní hmotnost ani hmotnost svých zvířecích mazlíčků. To je důvod, proč obvykle nemohou jasně rozpoznat tento problém a závažnost nemocí, jimiž jejich psi a kočky v souvislosti s nadváhou trpí.

Prvním a nejdůležitějším krokem v boji proti obezitě u zvířat je přesvědčit veterinární lékaře a sestry, aby otevřeně a bez zábran hovořili o obezitě u zvířat s jejich majiteli tak, aby tito přijali fakt, že jejich zvířecí mazlíček trpí nadváhou. Veterináři se často zdráhají začít mluvit o nadváze, neboť se obávají, že tím majitele urazí. Důležitost doporučení ze strany veterinářů potvrzuje 74 % delegátů, kteří jsou přesvědčeni, že majitel nenasadí u svého zvířete dietu, pokud jej k tomu veterinární lékař nepřiměje. 99 % delegátů je dokonce toho názoru, že majitelům zvířat je třeba dát jasné instrukce týkající se krmení a rozsahu pohybu, aby zvíře opět dosáhlo ideální hmotnosti.

Obezita představuje pro každé zvíře těžké následky a 96 % delegátů je přesvědčeno, že nejzávažnějším důsledkem obezity je předčasné úmrtí. Studie ukazují, že život psa s nadváhou je zkrácen nejméně o dva roky. Převedeno na člověka představuje toto číslo zkrácení života až o 15 let. Zvířata s nadváhou trpí častěji artritidou, cukrovkou, chorobami srdce a slinivky, rakovinou, problémy pohyblivosti a také se u nich často vyvinou poruchy chování.

Ti z nás, kteří mají osobní zkušenost se snižováním hmotnosti, vědí, jak nesmírně složité je změnit naše stravovací návyky i tehdy, když jsme si jasně vědomi toho, že tato změna je naprosto nutná pro úspěšné a dlouhodobé snížení hmotnosti. A totéž platí i pro naše psy a kočky. Veternární lékařka Caroline Bäck (BvetMed) k tomu říká: "Lidé rádi krmí svá zvířata ve víře, že to je způsob, jak jim vyjádřit svoji lásku. Proto když mají zvířeti nasadit dietu, připadají si, jako by se k němu chovali hrubě a neměli ho rádi. Zvířata se mohou tvářit nešťastně a lidé pak mají pocit, že jejich lásku ztratí."
Proto je potřeba majitele správně motivovat a poskytnout jim dostatečnou podporu, která jim pomůže překonat tyto nepříjemné pocity a ulehčit složité období, kdy dochází ke změně návyků a přístupu ke zvířeti, v rámci dosažení jeho ideální hmotnosti. Toto je další z důvodů, proč je otevřená, podporující a chápající komunikace mezi veterinářem, sestrou a majitelem zvířete tak důležitá.

Ze závěrů konference je zřejmé, že při řešení tak závažného problému, jako je obezita u zvířat, je nutné především začít jednat, a to prvořadě vzdělávat majitele zvířat.
Veterinární lékaři hrají klíčovou roli v upozorňování majitelů na skutečnost, že jejich zvíře přibývá na váze. Musí majitele povzbudit k tomu, aby své zvíře pravidelně vážili a aby se nebáli požádat svého veterináře o radu, jak dohlížet nad jeho hmotností tak, aby se mohli ze svých zvířecích mazlíčků radovat ještě dlouhá léta. Jak říká Nick Blayney (prezident Britské asociace veterinárních lékařů - BVA): "Mělo by jít o týmovou spolupráci mezi veterinářem a majitelem zvířete."

Obezita je nemoc. Ale je to nemoc, které lze velmi snadno předcházet a kterou lze dobře regulovat a léčit. Majitelé nechtějí nemocná, ale zdravá zvířata! Být aktivní a vidět problémy dříve, než nastanou, je preventivní péčí o zdraví - a to je to, čeho chce společnost Hill's Pet Nutrition dosáhnout

Obezita psů - jak ji poznat a léčit

27. července 2008 v 19:28 | Š.L.
Mohlo by se zdát, že obezita není u psů častým problémem, vždyť takto postižené pejsky ani běžně nepotkáváme. Bohužel však existují a není jich málo, jen jsou zavřeni se svým páníčkem v bytě nebo chodí ven jen minimálně. Divoká zvířata si sama regulují příjem potravy, kterou přijímají a mají dostatečný výdej energie. V konzumní společnosti není problémem sehnat hodnotnou potravu pro člověka stejně jako pro zvířecí miláčky. Na trhu se objevují tzv. funkční potraviny a krmiva. Oproti běžnému jídlu obsahují všemožné potravinové doplňky, vitamíny minerály aj. Bohužel máme také tendenci konzumovat více těchto kvalitních potravin - víc než je potřeba a víc než je zdrávo. Mnozí z nás mají obdobný přístup k výživě psa - dopřát mu hodně krmení, které je dobré a které mu chutná. Sebekvalitnější krmná směs pak může v nepřiměřeném množství ublížit.
Navíc psi, závislí na životním rytmu svého majitele, často trpí nedostatkem pohybu. Jejich páníčkové jsou celý den v práci a večer se vrátí domů příliš unavení na to, aby se šli se svým psem, který byl celý den zavřený v bytě, projít.
Podle neoficiálních statistik trpí až 40% psů nadváhou, ale jejich majitelé to často nevědí, dokud jim to neřekne někdo vnímavější z okolí nebo dokud nevezmou psa k veterináři z nějakých zdravotních důvodů. Ani pro zvěrolékaře není vždy snadné určit, při počínající obezitě, zda již pes trpí nadváhou, jen na základě jeho aktuální hmotnosti. Existují sice tabulky udávající předpokládanou váhu plemene, avšak některá plemena mají několikakilogramová váhová rozmezí.

Doporučuje se držet psa štíhlého, na spodní hranici kondičního rozpětí do věku asi 1,5 roku, než se mu plně dotvoří kostra a klouby, a až pak ho nechat přiměřeně zmohutnět vydatnější výživou.
Kdo nese vinu za obezitu psa?
Téměř vždy jeho majitel. Podáváním výživnější potravy než je nutné, ve vyšším množství než pes potřebuje. Často je také obezita zaviněna podáváním zbytků od stolu, krmením vždy když pes prosí nebo špatnou domluvou mezi členy rodiny.
Tloustnutí může být také způsobeno hormonálními změnami u fen, kastrací nebo stárnutím psa.

Co obezita způsobuje?
Tak jako lidem vadí obezita, psům vadí stejně. Škála onemocnění způsobených obezitou je také velmi podobná u psů jako u lidí. Pes trpící nadváhou si nemůže plně užívat radosti ze života, velmi špatně snáší horko a aktivní zábava mu dělá velké potíže.
Nejčastější jsou oběhové a dýchací potíže. Hodně psů mívá také pohybové potíže. Obezita nadměrně zatěžuje jejich klouby, čímž dochází k jejich nadměrnému opotřebení. Velmi časté jsou záněty kloubů, poškození vazů nebo plotýnek v páteři. Zvláště u rostoucích psů je zvýšené riziko vzniku dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Zvyšuje se také riziko nádorových onemocnění a onemocnění kůže. Nadměrně se také zatěžují ledviny. Obezita také přináší poškození jater ztučněním, záněty slinivky břišní, zácpu či plynatost. Nadváha také zvyšuje riziko cukrovky! Dále fenkám dělá velké problémy při připouštění, během březosti a obzvláště během porodu.
Pro veterináře je také obtížné takového psa řádně vyšetřit. Při operacích je nutné dávkovat větší množství anestetik (vážou se na tukovou tkáň) a je zvýšené riziko selhání životních funkcí.
Zvíře s obezitou má většinou o několik let zkrácený život oproti zvířeti s ideální hmotností.
Jak mohu jako laik poznat, že je můj pes obézní?
Položením obou dlaní ze stran na jeho hrudní koš kousek za lopatky lze zjistit, jak moc psovi vystupují či nevystupují žebra.
Pokud jdou žebra příliš lehko nahmatat, i pohledem vidíme že psovi žebra velmi znatelně vystupují, je pes příliš hubený. Ideální je, když lze žebra dobře nahmatat a při pohledu ze strany má pes lehce stažené břicho. Pokud však lehkým pohlazením boku žebra nelze nahmatat, pes nemá znatelný pas a z profilu je břicho plné, je pes obézní. Jak moc obezita psa zatěžuje, poradí veterinář.
Mohu psovi bez pomoci veterináře pomoci zhubnout?
Určitě ano, ale lepší je vše předem zkonzultovat s veterinářem, nikdy nevíte nakolik obezita ohrožuje zdraví vašeho zvířete.
Co mám udělat pro to, aby pes zhubnul?
Každý majitel je všestranně zodpovědný za svého psa. Nejen za jeho výcvik, ale také za jeho zdraví. Snížením hmotnosti psa udělá důležitý krok pro jeho celkový zdravotní stav a kondici. Mnohdy ale není lehké odolat prosícím psím očím. Proto se musí majitel obrnit pevnou vůlí a zodpovědností, aby pohledům svého psa odolal. Nesmíme také zapomenout obeznámit všechny členy domácnosti s přísným dietním režimem psa, aby se nám nestalo, že psovi během diety bude někdo z rodiny tajně podstrojovat.
Existují dvě osvědčené cesty, jak pomoci psovi zhubnout, avšak spojením obou dosáhneme nejlepšího výsledku:
1) Snížit příjem kalorií
2) Zvýšit výdaj energie
Krmit psa by měl vždy jen jeden člen domácnosti! Stává se, že bez předchozí dohody podávají krmení psovi jednotliví členové rodiny v krátkém časovém odstupu.
Obézním psům je nutné snížit celkově množství potravy. Musíme vynechat sacharidy a omezit příjem tuků. Doporučuje se snížit příjem kalorií cca o 25% po dobu zhruba dvou týdnů. Po dalších dvou až třech týdnech pravidelně kontrolovat hmotnost psa a postupně dále snižovat objem podávané potravy tak, aby bylo dosaženo úbytku na váze asi 1% týdně. To znamená že při váze psa 25kg by neměl jeho týdenní hmotnostní úbytek přesáhnout 25dkg.
Důležité je rozdělit krmení do několika menších porcí denně. V případě, že pes nesnědl všechno najednou, po půlhodině mu zbytek potravy vzít. Pes nesmí mít trvalý přístup k potravě!
Běhat, běhat, běhat!
Snížením kalorií boj s nadváhou teprve začíná. Psovi je třeba přidat pohybové aktivity, aby získanou energii neukládal ve formě tukových polštářků. Nesmíme se vymlouvat na stáří psa či jeho nemoci. I deset minut denně procházky navíc udělá své.
Dosáhl pes ideální váhy? Pak je to důvod k radosti, ale ne konec boje s nadváhou. Stejně jako u lidí, tak u psa často nastává tzv. JO-JO EFEKT, jakmile se pes vrátí k předchozímu krmení. Pokud už majitel nechce, aby pes dále hubnul, zvýší mu krmnou dávku, ale ne o moc! Tady by si majitelé měli dát obzvláště pozor na to, aby pes nezačal znovu přibírat. Pomoci jim může i to, že psi po zhubnutí znovu naleznou svou ztracenou fyzickou aktivitu a radost z pohybu.
Dietní krmiva
Na trhu existují i dietní krmiva, která vám určitě doporučí váš veterinář. Dietní krmiva mívají nízký obsah tuku a vyšší obsah uhlovodanů. Při výběru takového krmiva je třeba být pozorný, neboť některá krmiva pouze zvyšují obsah vlákniny v potravě, aby se pes cítil sytější. To však vede ke zhoršení stravitelnosti potravy. Vzniká velký objem stolice, pes se musí vyprazdňovat častěji, klesá kvalita srsti a pružnost kůže, protože pes nedostává v potravě potřebné množství živit a minerálů.
Škála dietních i udržovacích krmiv pro psy bez velké zátěže je na trhu veliká, avšak je potřeba si vybrat to správné. Určitě vám poradí váš veterinář.
Psa musíme během diety vážit!
Nelze spoléhat jen na náš odhad hmotnosti, proto je třeba psa pravidelně vážit. Malá a střední plemena vážíme tak, že si stoupneme na váhu a zvážíme se sami. Pak vezmeme psa do náruče bez toho abychom z váhy sestupovali. Rozdílem obou údajů získáme hmotnost psa. Velká plemena psů, která nemůžeme vzít do náruče, vážíme u veterináře. Tyto měření jsou však spíše orientační, neboť klasické váhy mají rozsah přesnosti 500 až 1000 gramů. Psa je třeba vážit vždy ve stejnou hodinu, ve stejném časovém odstupu od krmení i venčení. Doporučuji vážit psa hned ráno po venčení ještě než mu podáme krmivo.
Voda
V průběhu diety je hodně důležitý pitný režim psa. Musí mít bezpodmínečně stálý přístup k vodě. Pozor však musíme dát při napájení v zimě. Voda zamrzá a psi led často proráží tlapkami. Tak může dojít k pořezání o ledové střepy. Psi led také často lížou, a tak jim může jazyk přimrznout k ledu. Proto v mrazech neponecháváme psovi misku celodenně venku, ale raději mu vodu několikrát denně přinášíme.
A co pamlsky?
Podávání pamlsků jako doplněk stravy je pro psa jistě vítanou součástí jídelníčku, ale v průběhu diety by skutečně měly sloužit jen jako vzácná odměna. Na trhu se určitě najdou nekalorické pamlsky nebo nahraďte podávání pamlsků jinými způsoby odměňování. Psa buď pohlaďte nebo mu hoďte míček.
Vitamíny?
Laboratorní průzkumy dokázaly, že psovi při hubnutí pomáhá vitamin A, a L-karnitin.
L-karnitin pomáhá redukovat zásoby tělesného tuku a hladiny tuku v krevním řečišti.
Zvýšení obsahu vitaminu A v dietě snižuje riziko nárůstu hmotnosti.
Doporučení na závěr
Je lépe pravidelně kontrolovat psovu hmotnost už od mládí, třeba každého čtvrt roku, než po několika letech zjistit, že pes je obézní, a v důsledku toho se uněj objevily zdravotní komplikace. Hodně se psem choďte na procházky, na výlety, běhejte, hrajte si. Nejen že pomůžete psovi udržet si kondici, ale budete si udržovat i kondici vlastní. Děláte to pro zdraví vás i vašeho psa.
 
 

Reklama