Pomůcky

Ostnatý obojek

27. července 2008 v 19:39 | Š.L.
Nevíte, o co se jedná?
Víte co to je, ale nechcete vědět více, protože je to "špatné"?
Vysvětlíme si, proč je ostnatý obojek dobrou pomůckou a proč není špatný, i když ho někteří lidé zavrhují.
O co jde:
Ostnatý obojek je kovový obojek, který má směrem dovnitř "ostny". Nejsou to ale ostny v pravém slova smyslu, neboť jsou na konci tupě zabroušeny. Obojek vyvíjí na krk psa větší tlak než obojky kožené, či řetízkové.
Rozlišujeme dva druhy ostnatých obojků a dvě základní velikosti:
A) Obojky ostnaté s karabinou a obojky ostnaté s řetízkem, které působí tak trochu jako stahovák. Druhý typ obojku je ale nevhodný, neboť nemáte tu šanci obojkem tak dobře škubnout jako u obojku s karabinou a mnohdy se obojek s řetízkem špatně dostává psovi na krk, neboť se nedá dobře rozdělat tak, aby jím prošla hlava psa.
Pokud se vám stane, že koupíte psovi malý obojek, dají se dokoupit samostatné ostny. U příliš velkého obojku si zase můžete některé ostny vyndat a přizpůsobit tak obojek krku vašeho psa. Chce to ale trochu síly, aby se vám podařilo ostny rozdělat.
B) Obojky se dají koupit ve velikostech malý a velký, ale díky tomu že se ostny dají dokupovat nebo vyndávat jsou vlastně obojky univerzální velikosti J. Malý obojek je zpravidla tenčí a má menší ostny než obojek velký.
Použití obojku:
Obojek ostnatý není klasickým výcvikovým obojkem!!! Používá se na problémové psy nebo jen na odstranění určitých nežádoucích problémů - utíkání za běžci, napadání psů, koček nebo jiných zvířat apod. Jde tedy jen o pomůcku používanou k odstranění nežádoucích jevů, ne o výcvikovou pomůcku, která se normálně používá.
Mnoho lidí říká, že ostnatý obojek je špatný, protože ostny bodají psa do krku. Tak to není! Správný ostnatý obojek má tupé ostny, které na krk psa vytváří větší tlak.
Pokud jsou ostny špičaté, nikdy takovýto obojek nepoužívejte! Svému psu byste způsobili vážná poranění.
Kdy se používá
Pokud je pes nezvladatelný a nemůžeme ho odnaučit jeho zlozvyky. Častým zlozvykem je utíkání za zvěří, napadání zvířat a lidí např. na kole apod.
Zkoušeli jste psa odnaučit jeho zlozvyky a on stále ne a ne poslechnout nebo toho nechat? A zkusili jste už i stahovací obojek? Výcvik na cvičáku či s pomocí jiných zaručených metod a nefungovalo to? Pak si zkuste domluvit schůzku s nějakým cvičitelem, který ostnatý obojek zná a umí s ním pracovat, aby vám ukázal "jak na to". Sami byste s ostnatým obojkem začínat neměli, neboť nevíte, co si s obojkem k psovi můžete dovolit a jak bude reagovat.
Jak se s ním pracuje:
Když už jste se rozhodli zkusit psa odnaučit zlozvyky pomocí ostnatého obojku, nasaďte mu jej na krk a nechte ho chvíli s obojkem běhat. Dobrý cvičitel vám již od začátku řekne na co být připravený, co dělat. Ostnatý obojek je těžší než ostatní obojky a už tak vytváří tlak na krk psa. Předem doporučuji si zkusit dát obojek na vlastní krk, abyste poznali, jak velký tlak na krk obojek vytváří. Mně osobně to moc pomohlo, protože jsem pak věděla, co si ke svému psovi mohu a nemohu dovolit.
Hlavní a málo dodržovanou zásadou je:
Škubat!!! Nejen s ostnatým obojkem, ale i s ostatními musíte škubat, ne tahat! Jestliže chcete, aby pes šel u vaší nohy pomaleji, škubnutím ho vraťte zpět k noze. Má si pes lehnout a nechce? Škubněte směrem k zemi.
Pokud budete tahat, pes se s vámi začne přetahovat, neboť to bude brát jako hru. Tahání je neúčinné a pes si velmi snadno zvykne na tlak na krk a další výcvik již bude obtížnější.
Při prvním škubnutí se může stát, že se pes lekne a vystartuje zuby. Musíte být na to připravení! Je to pro psa přece jen něco nového a neznámého.
S ostnatým obojkem škubejte zlehka, ale důrazně! To neznamená jen lehoučce škubnout tak, aby to pes téměř necítil, ale škubnout tak, aby to pes cítil, ale abyste mu při tom neutrhli krk a on se nezačal zbytečně bát. Pokud jedno škubnutí nezabere, škubněte znova ale víc důrazně! Snažte se škubáním dostat psa tam, kam chcete ale ne tak, abyste škubali neustále. Jednou, dvakrát a dost!
Závěrem
Hodně lidí říká, že ostnatý obojek je špatný, protože tím vlastně týráme psa a ubližujeme mu, že ostny se zabodávají psovi do krku a působí mu tak bolest. Že se pes dá vycvičit i jinak než pomocí ostnatého obojku. MAJÍ PRAVDU, pes se dá vycvičit i jinak, ale ostnatý obojek neslouží k výcviku, nýbrž k odstranění problémů. NIKDY JSEM NEMĚLA SKUŠENOST TO VYZKOUŠET A ANI NEHCI

klikr

27. července 2008 v 19:36 | Š.L.
Klikr je pomůcka k výcviku psa. Nutí přemýšlet psa i psovoda. Pokud pes provede dobře úkol, cvičitel ho odmění kliknutím. Výcvik pomocí klikru tedy spočívá na základně podmíněného reflexu:
klik = odměna. Jakmile jednou zvíře pochopí zásady výcviku pomocí pozitivní motivace, učí se velmi rychle a rychlost učení se postupně zvyšuje. Pes se velmi rád učí, na výcvik se velmi těší, je pro něj odměnou a zároveň i zábavou.
Cvičení s klikrem neznamená, že trenér psovi při tréninku kliká, klikr slouží jako znamení kvalitně provedeného cviku.
Proč je klikr nejlepší a nejúčinnější pochvala? Protože klikr má pořád stejný zvuk, ať už je nálada páníčka jakákoliv.
Tresty
Základní rozdíl oproti běžným metodám je ten, že se nepoužívají žádné tresty. Tedy ani slovní.
Povely
Cvičitel musí používat pouze jednoznačné povely, které nebudou znít podobně. Pes by pak byl zmatený a nevěděl by, který povel má udělat. Pokud by se situace opakovala, mohl by ztratit motivaci a sebedůvěru.
Pamlsky
Každému psu chutná něco jiného. Je jen na trenérovi jakou zvolí vhodnou odměnu. Odměna by měla být taková, aby psa dostatečně motivovala splnit požadovaný úkol. Je dobré mít různé odměny pro různou obtížnost výcviku a množství rušivých vlivů.
Délka výcviku
Cvičte často, cvičte krátce. Vhodnější jsou tři pětiminutové lekce než jedna hodinová. Příliš dlouhé cvičení psa unavuje a bere mu chuť provádět úkoly s radostí. Pokud zpozorujete, že pes je unavený, nechte jej dokončit požadovaný úkol nebo mu zadejte nějaký jednoduchý, aby věděl, že je vše v pořádku. Výcvik ukončete a pokračujte opět další den.
Když se s klikrem nedaří
Jestliže výcvik nejeví známky pokroku, znamená to, že klikáte špatně. Nejspíš příliš pozdě. Načasování je velmi důležité. Zkuste se s někým domluvit, ať vás pozoruje, případně nafilmuje. Někdy může být i důvodem to, že pes prováděl příliš jednoduché cviky a najednou se po něm vyžaduje složitější úkol. Chce to lepší odměnu nebo větší vytrvalost.
Zatracování klikru
Určitě znáte někoho, kdo řekl, že výcvik pomocí klikru je blbost. Že nemůže nahradit slovní odměnu ani pohlazení. O to, aby se pes přestal chválit zde ale nejde! Klik oznamuje psovi, že právě udělal něco správného.
 
 

Reklama