Hárání

Hárání Fenky

27. července 2008 v 18:46 | Š.L.
První říje nastává u feny malého plemene mezi 7. a 10. měsícem, u její velké kolegyně mezi 10. a 15. měsícem. Již tato první říje, které se u psa říká hárání, může být plodná, zabřeznutí však není zatím žádoucí. Zpravidla ještě není dokončen tělesný vývoj zvířete. První hárání také může být značně delší než se stane později obvyklým. Další říje se opakují ponejvíce dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Malá plemena se mohou hárat častěji, velká pouze jednou ročně. První stadium říje, jakýsi úvod celého cyklu je doprovázen zduřením zevních pohlavních orgánů feny. Začíná odkapávat řídká, krvavě zbarvená průhledná tekutina. Pach feny se stane pro psy neobyčejně atraktivní a okolo fenčina obydlí se začnou rojit jedinci neuvěřitelného vzhledu a nekonečné trpělivosti. Fena zatím důvěrnější projevy odmítá. Toto stadium trvá různě, od 5 do 15 dnů. Potom se rychle, během několika hodin výtok změní na žlutooranžový, kalný hlen. Nastala ovulace a fena je schopná oplození. Shromáždění psi znásobí svou vynalézavost, aby se k ní dostali. Také chovatel zvýší ostražitost, neboť nastává kritické období, dvou, maximálně čtyř dnů. Fena se důvěrnostem nebrání, naopak nadbíhá těm nejošklivějším nápadníkům. Ať dojde ke krytí nebo ne, výtok se změní opět na krvavě zbarvený a říje několik dnů doznívá. Fena je stále pro psy zajímavá, ale už s nimi nechce nic mít. Popsaný proces svědčí o rozličnosti různých jedinců. U jedné feny začíná plodné období říje už šestý den po jejím začátku, u druhé až dvanáctý den.
Období:
1) PROESTRUS
období před říjí
2) ESTRUS
období říje
3) METESTRUS
OBDOBÍ PO ŘÍJI
4) ANESTRUS
období klidu
Pro stručnou orientaci uvádím, že délka hárání feny je asi 20 - 23 dní a skládá se z proestru (průměrná délka 7 - 9.dní) a estru (průměrná délka 5 - 9 dní). Asi 70% fen hárá dvakrát do roka a z těchto zvířat 70% hárá na jaře a na podzim.
Pokud máte pejska v bytě a chcete se vyvarovat červených fleků na novém koženém gauči nebo perském koberci, můžete mu dát tzv "hárací kalhotky". Já to Chesea nedávám, ptž by jí to bylo asi nepříjemné, ale pokud si na to zvyknou od štěňátka... myslím si ještě, že se jim zamezí v pudu čistotnosti, kdy se každá fenka olizuje a takto nemůže
 
 

Reklama