Mozek a nervová soustava

28. července 2008 v 14:06 | Š.L. |  Anatomie psa
Nervová soustava je důležitá tím, že udržuje v souladu funkce ostatních soustav v souladu a ve vzájemné spolupráci a umožňuje živému organismu přizpůsobit se proměnlivému zevnímu prostředí. Z jednotlivých soustav tak vytváří jednotný organismus schopný samostatného života. Nervová soustava se skládá z několika částí, centrálního nervového systému, periferního nervového systému a autonomní neboli vegetativní soustavy.
Mozek je uložen v dutině, tvořené lebečnímu kostmi, tzv. mozkovně.
Mozek se dělí na přední mozek, střední mozek a zadní mozek.
Přední mozek se skládá ze dvou polokoulí, na jejichž povrchu je mozková kůra, složená z několika vrstev nervových buněk. Je to místo vzniku podmíněných reflexů.
Součástí předního mozku je mezimozek, který předává vzruchy do příslušných oblastí mozkové kůry psa. Zároveň je také centrem tepelné regulace a látkové výměny. Z vývojového hlediska je součástí mezimozku oční nerv a nervová část oční koule.
Střední mozek je ze hřbetní strany kryt mozkovými polokoulemi a mozečkem, podílí se na řízení složitých pohybů a polohy těla při reakci na vnější podněty. Zadní mozek představuje prodloužená mícha, která je uložena v dutině lebeční, na rozhraní mozkového kmene a přední části míchy, a která je sídlem nepodmíněných reflexů.
Nad prodlouženou míchou je uložen mozeček, jehož funkcí je řízení činnosti svalů a udržení rovnováhy.
Mícha je uložena ve hřbetním kanálu páteře a sahá od týlní části lebky až k sedmému bedernímu obratli. Je sídlem jednoduchých nepodmíněných reflexů a řídí činnost svalů a vnitřních orgánů.


1. přední mozek
2. mezimozek
3. střední mozek
4. zadní mozek
5. mícha
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama