výživa psů

24. března 2008 v 14:49 | Š.L.
V době prodeje je štěně již většinou krmeno komerční nebo domácí stravou. Chovatel by Vám měl sdělit složení jeho jídelníčku, který je třeba po změně majitele a životního prostředí štěněte (což vyvolává stres) vždy minimálně několik dní dodržovat, a poté podle kvality dosavadního jídelníčku, případně postupně během několika dní změnit nebo v něm pokračovat. Zanedbáte-li krmení v době růstu (malá plemena přibližně do 12 měsíců a velká plemena přibližně do 18-24 měsíců), již nikdy to "nedoženete". Růstové období je nejdůležitější, dospělý pes méně kvalitní krmení krátkodobě snese.
Jedinou nutričně plnohodnotnou výživou psa je granulované krmivo některé z renomovaných značek, ke kterému není vhodné již něco přikrmovat a toto granulované krmivo by mělo tvořit alespoň 95% krmné dávky psa. Krmivo musí být označeno jako krmivo pro danou věkovou a hmotnostní kategorii Vašeho psa. Dávky jsou vždy podle hmotnosti a zátěže psa uvedeny na obalu.
Značky které Vám doporučujeme: například PURINA PROPLAN, EUKANUBA, ROYAL CANIN, HILL'S, eventuelně PRO PAC. Všechny granule si můžete objednat a zakoupit v naší ordinaci.
Je vhodné vybírat z granulí vyšších cenových kategorií, ty levné nebývají zárukou kvality. Příležitostně je možné zpestřit stravu tvarohem, tvrdým sýrem, zeleninou, ovocem, vývarem atd.,ale není to nutné.
Psovi se nesmí dávat nic slaného, kořeněného, uzeného, dále v žádném případě kosti a čokoládu pro lidi!!! Čokoláda je pro psy toxická! Štěněti není vhodné podávat mléko, zbytečně způsobuje průjmy a když už si štěně odeberete od chovatele, má již období mléčné výživy za sebou.
Při krmení psa granulovanou stravou je nutné zabezpečit trvalý přísun pitné vody!
Jiná eventualita je pejskovi vařit, což je ale místně a časově náročné a nikdy se majiteli nepodaří, aby byla strava psa nutričně plnohodnotná, jako je to v případě suchých granulovaných krmiv výše uvedených značek.Tudíž vaření praktikujte pouze ve výjmečných situacích, jinak raději krmte granule.
Štěňata velkých plemen mají speciální požadavky na výživu, protože rychle rostou. Kvalitní granule pro štěňata velkých plemen jsou plnohodnotnou stravou. Někteří majitelé mají tendenci přidávat ke granulím maso, ale to je chyba. Maso obsahuje hodně fosforu a u štěněte změní poměr vápníku a fosforu, což se klinicky projeví kulháním a bolestivostí končetin. Pokud chcete svým rostoucím miláčkům ke granulím přilepšit nějakým zpestřením stravy, tak jim raději občas kupte tvaroh, sýr či jogurt. U štěňat velkých plemen doporučujeme přidávat do krmné dávky chondroprotektiva - speciální výživa pro chrupavky. Existuje mnoho výrobků v různých formách k podávání (tabletky, prášek, roztok). Poraďte se s námi, pomůžeme Vám s výběrem, co je pro Vašeho pejska nejvhodnější.
Systém krmení - frekvence záleží na věku a velikosti psa: štěňata - až 5x denně, od třetího měsíce věku 3x - 4x denně, po půl roce věku 2x denně, dospělí psi - malá a střední plemena 1x denně, velká plemena 2x denně (je dobré rozdělit krmnou dávku alespoň na 2x z důvodu prevence dilatace a torze žaludku). Psa velkého plemene po nakrmení nechte zcela v klidu, může žrát i 1x denně, ale v takovém případě doporučujeme až pozdě večer, po procházce a po večeři hned spát. I ostatním pejskům dopřejte po nakrmení krátký odpočinek, na procházku choďte před jídlem a na hraní je taky čas jindy.
Pes by měl po nasypání krmiva do misky přidělenou dávku hned sežrat, co nesežere je nutno odstranit.
Je špatné nechávat krmivo v misce celý den!!!
Psa nikdy nepřekrmujte!!!
Orientujte se dle návodu výrobce na obalu!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama