odstranění zubního kamene ultrazvukem

23. března 2008 v 22:38 | Š.L.
Odstranění zubního kamene ultrazvukem je v současné době rutinní zákrok na většině veterinárních pracovištích. Tento zdravotní problém je nucen majitel řešit s narůstajícím věkem pejska. Obvykle je třeba ze strany chovatelů více si všímat chrupu svých svěřenců po pátém roce života.

Dutina ústní u psa před ošetřením. Kříženec, pes, 12 let, jeho chrup nebyl nikdy ošetřen, výrazně vytvořený zubní kámen, zánět dásní a parodontóza některých zubů.

Víme však, že některá plemena jsou ke zvýšené tvorbě zubního kamene dispoziční. Patří mezi ně např. pudl, jezevčík, bišonek, boloňský psík, tvz. brachycephalická plemena - pekingský, japanchin a další. U těchto plemen se zubní kámen vytváří již velmi brzy, často ve druhém roce života.

Potíže plynoucí z vytváření zubního kamene u psů se bohužel neomezují pouze na velice nelibý zápach z tlamičky čtyřnohých mazlíčků. Silná vrstva zubního kamene se postupně posouvá po povrchu zubu pod dásně a vytváří tzv. choboty, ve kterých se vytváří ideální prostředí pro infekci. Tato infekce vyvolává zánět dásní a následně parodontózu, což je odhalování zubních krčků, a následné uvolnění zubů z dásní a jejich vypadnutí. Změny v dutině ústní jsou pak většinou nevratné a některé zuby je nutné z dásní odstranit.


Tentýž pacient po odstranění zubního kamene ultrazvukem, u některých zubů bylo nutné provést extrakci pro pokročilou parodontózu. Velmi dobře jsou patrné zarudlé okraje dásní v důsledku zánětu a obnažené krčky stoliček.

Mnoha lidem připadá úsměvná zmínka o čištění zubů u psů. Pes jakožto nejintenzivněji domestikované zvíře trpí velmi často stejnými civilizačními chorobami, jako člověk. Pravidelná péče o zuby psů je tedy stejně smysluplnou činností, jako totéž u lidí. Na rozdíl od nich však u psů postačí toto ošetření chrupu alespoň 2x týdně. Je dobré použít specielní zubní pastu pro psy. Jednak má zcela jiné složení a účel, jednak je ochucena tak, aby pejskům chutnala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama