odblešení

24. března 2008 v 14:53 | Š.L.

Můj pes se pořád drbe, ale blechy určitě nemá. Co s tím?

Pozor, tuto větu slýcháme velmi často, ale většinou je opak pravdou. Blecha je parazit, který nebydlí celý život na svém hostiteli, využívá ho jako pojízdnou jídelnu. Vajíčka klade do prostředí kde pes žije, nejčastěji do prachu, do škvír v podlaze. Na Vašem miláčkovi se nemusí právě žádná blecha občerstvovat, ale pokud rozhrneme srst objevíme malé černé tečky - bleší trus. Co s tím? Koupání v různých zaručených šamponech není dostačující, protože nemá repelentní účinek a mnoho blešek si zachrání život na hlavě jinak mokrého psa. Ideální prostředky proti blechám je spray či kapky mezi lopatky. Ty většinou působí repelentně minimálně jeden měsíc, mnohdy i více. Existují i obojky proti blechám, chránit psa proti invazi dokážou 4-7 měsíců dle zvoleného typu. Pozor, nekupujte protibleší obojky v hypermarketech a podobných obchodech, stojí sice jen stovku, ale jsou to vyhozené peníze. Zde platí, čím dražší a kvalitnější obojek, tím lepší spolehlivost. Nejlepší obojky vyrábí velké farmaceutické firmy. Pokud se chceme blech zcela zbavit, je nutné zároveň asanovat prostředí ve kterém pes žije.

Proč odblešovat, když blechy k psovi patří?

Blecha je mezihostitelem tasemnice, znepříjemňuje psovi život. Obrovské procento psů trpí alergiemi na bleší kousnutí, což se projevuje ukrutným drbáním, ztrátou srsti (povětšinou nejdříve nad ocasem) a ruznými boláky po těle. Nenechte svého psího přítele takto trápit, prevence je vždy levnější než léčba výše popsaných potíží.

Naše kočka má blechy, můžeme použít přípravek co zbyl od psa?

Ne! Mnoho přípravků, které jsou určeny psům jsou pro kočky smrtelně nebezpečné. Pokud chcete přípravek proti blechám pro kočku vždy pečlivě čtěte příbalový leták nebo ho raději zakupte přímo od veterináře. Bohužel jsme se mnohokrát setkali se situací, že majitel dal na lékárníka a zakoupením nevhodného přípravku své kočce nechtěně ublížil.

Můžeme se psem do zahraničí?

Ano, ale zvíře musí být označené mikročipem a mít Petpas (tzv.europas). Tato povinnost se vztahuje také na kočky, fretky, ptáky, cirkusová zvířata. Zvíře musí mít platnou vakcinaci. Před výjezdem si zjistěte, zda nemusíte mít ještě čerstvé potvrzení o zdravotním stavu zvířete. Více informací získáte na stránkách SVS (www.svscr.cz) - cestujeme se zvířaty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama