kastrace psa

24. března 2008 v 14:48 | Š.L.
Plánujete, že Váš pes bude chovný?
Jestliže ne, pak je velice vhodné fenu i psa vykastrovat. U psů se tak sníží dominantní agresivita, neposlušnost a téměř na nulu klesne pravděpodobnost onemocnění prostaty. U fen se vyhnete onemocnění vaječníků a dělohy (nádory, cysty , pyometra - hnisavý zánět ), neposlušnosti a nechtěnému nakrytí v době hárání. Taktéž pravděpodobnost zhoubných nádorů mléčné žlázy klesne dle věku, kdy fenu vykastrujeme, až na 1,5% oproti nekastrovaným. Proto neplánujete-li štěňata, nechte fenečku vykastrovat co nejdříve. Chování psa i feny se většinou vůbec nezmění. Někteří psi mají tendenci tloustnout , ale vzhledem k tomu, že přísun krmiva řídíte Vy, je váha Vašeho psa Vaší vizitkou. U cca 2-5% kastrovaných fen větších plemen nad 15kg může dojít k inkontinenci moči, predisponovaným plemenem je boxer. Tento problém se dá efektivně řešit podáváním léků a to bez vedlejších účinků.
O době vhodné ke kastraci se poraďte se svým veterinárním lékařem. Zde se názory odborníků liší, ale je vhodné, aby zvíře bylo již dostatečně fyzicky vyspělé. U starších fen je doba vhodná na kastraci mezi dvěma háráními a nejdříve dva měsíce po hárání.
Hárání se dá také zabránit použitím hormonálních injekcí nebo tablet.Pro řadu vedlejších účinků a zdravotních rizik to však není vhodné. Fráze "fena by měla mít alespoň jednou štěňata" je dogma nezakládající se na pravdě. Na zdraví feny to nemá vůbec žádný vliv. A také, co se štěňaty, které třeba nikdo nebude chtít?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama