čištění uší,očí a zubů

24. března 2008 v 14:46 | Š.L.

Čištění uší (prevence otitis externa)

Hlava psa se pohybuje níže než hlava člověka a proto je mnohem více exponována prachu, nečistotám, cizím tělesům, úrazům apod. U všech plemen psů je vhodné preventivně čistit uši minimálně1x za měsíc speciálními kapkami. U rizikových plemen (španělé, retrívři, pudli) je to nezbytné, raději i 2x týdně. Způsob čištění Vám musí předvést Váš veterinární lékař, je jednoduchý, ale je nutné ho vidět. Do ucha je nevhodné čímkoliv zasahovat (ani tyčinkami na čištění uší pro lidi), roztoky zvládnou vše samy - rozpouští maz, působí desinfekčně, ucho čistí a vysušují, a tak udržují vhodné mikroklima ve vnějším zvukovodu. Doporučujeme tyto přípravky: Nolvasan Otic, Otifree, Epi Otic. Nezapomeňte vytrhávat chloupky z uší u dlouhosrstých plemen. Není nutné vytrhat naráz všechny, stačí postupně.Pes si na to časem zvykne a bude držet dobrovolně.

Čištění očí

Oči je vhodné preventivně 2-3x týdně (je-li s nimi vše v pořádku), nebo 2-3x denně (objeví-li se známky podráždění - zarudnutí spojivek a zvýšený výtok) prokapávat k tomu určenými očními kapkami. Prokapání mechanicky odplaví nečistoty a oko desinfikuje. Trvá-li zarudnutí nebo škrábání oka déle, je nezbytné navštívit Vašeho veterinárního lékaře.

Čištění zubů

Týká se především psů malých a středních plemen, protože právě ti jsou predisponovaní k větší tvorbě zubního plaku, zubního kamene a následným komplikacím (periodontitis -zánět podpůrných tkání zubů, gingivitis - zánět dásní, stomatitis - zánět dutiny ústní, glossitis - zánět jazyka, periapikální abscesy apod.). Tato prevence neslouží jen k odstranění nepříjemného zápachu z dutiny ústní, ale je důležitá i ze zdravotního hlediska (poškození vnitřních orgánů - ledvin, jater a srdce metabolity zánětu a mikroorganismy z dutiny ústní).
Zuby je vhodné čistit speciálními zubními pastami určenými pro psy, protože jsou enzymatické a zubní plak rozpouštějí (lidské zubní pasty jsou nevhodné, obsahují fluor, pes je polyká a podráždí si žaludek) a psími kartáčky. Jejich cena je cca 3x vyšší než cena lidských past a kartáčků, protože pejsků je na světě prostě méně. Se zubním kamenem však již pasta nic nenadělá a je nutné ho odstranit, nejlépe ultrazvukem. Stejně jako u člověka je i u psa náchylnost k tvorbě zubního kamene individuální. Aby bylo dosaženo žádoucího efektu, je nutné čistit psovi zuby minimálně 3x týdně. Je nutné psa naučit již ve štěněcím věku, aby si nechal sahat kartáčkem na zuby a Vaši manipulaci v dutině ústní toleroval. Staršího psa to mnohdy naučíte také, pouze s ním musíte mít více trpělivosti. Čištění spočívá v jemném nanesení pasty na zuby a jejich mírném potírání, není třeba zuby mechanicky drhnout.
Samozřejmě je možné čištění zubů doplnit (NE nahradit) používáním žvýkaček pro psy nebo použitím speciálních diet pro snížení tvorby zubního plaku a kamene.Kvalitní krmiva většinou obsahují látky pro prevenci stomatologických problémů (jsou označena "dental care"). Pro psy, kteří si nenechají zuby vyčistit, je možno použít gel, který se podává po jídle v malém množství krmiva, ale účinnost je menší než při klasickém čištění. Preventivní stomatologická prohlídka by měla být u pejska stejně jako u lidí 1x za 6 měsíců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama